Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach/Centrum Kształcenia Zawodowego w Jędrzejowie realizuje projekt pn.: „MOJA DROGA DO SUKCESU- BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA W JĘDRZEJOWIE” w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021 – 2027, Priorytet 8 Edukacja na wszystkich etapach życia, Działanie 8.4 Rozwój szkolnictwa branżowego. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

 

Wartość projektu: 732 608,75zł

Wkład własny: 99 200,00 zł

Kwota dofinansowania: 633 408,75 zł

Okres realizacji projektu: 01.10.2024 r. – 30.09.2026 r.

 

Wsparciem zostanie objętych 80 uczniów klas I-III Branżowej Szkoły I Stopnia w Jędrzejowie

 

CEL PROJEKTU:

Celem projektu jest podniesienie jakości szkolnictwa branżowego w woj. świętokrzyskim dla 80U (37K/43M) w tym 8 ON (3K/5M) będących młodocianymi pracownikami (100% UP) poprzez: organizację staży innych niż uczniowskich we współpracy z pracodawcami; zajęcia ukierunkowane na rozwijanie umiejętności ekologicznych; zajęcia w ramach działań antydyskryminacyjnych; zajęcia psychologiczno- pedagogiczne; doradztwo zawodowe.

 

ZAKRES PROJEKTU:

  • Zajęcia dodatkowe ukierunkowane na rozwijanie umiejętności- edukacja ekologiczna

Zajęcia z ekologii mające na celu przekazanie wiedzy na temat środowiska oraz współzależności ekosystemów, oddziaływania człowieka na środowisko w wymiarze lokalnym oraz globalnym, segregowania odpadów, podejmowania działań mających na celu zmniejszenia ilości odpadów, przekazania wiedzy o odnawialnych źródłach energii, o transporcie niskoemisyjnym, gospodarce wodnej, ekologicznych metodach uprawy roślin. Zajęcia prowadzone będą zarówno w salach dydaktycznych jak i na zewnątrz w pracowni ekologicznej tzw. Eko Strefie.

  • Zajęcia psychologiczno- pedagogiczne

Warsztaty/zajęcia z psychologiem „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” i „Jesteśmy różni ale tacy sami-uczymy się tolerancji”. Głównym celem warsztatów jest profilaktyka depresji w grupach o podwyższonym ryzyku. Uczestnicy projektu dowiedzą się jak walczyć ze stygmatyzacją osób chorujących na depresję, dostarczać rzetelną wiedzę o chorobie, a przede wszystkim budować świadomość tego, że depresja jest chorobą uleczalną i nie powoduje trwałego upośledzenia funkcjonowania. Celem warsztatów jest również zrozumienie czym jest tolerancja, jak traktować drugiego człowieka, oraz z czym może się wiązać wykluczenie społeczne.

Warsztaty/zajęcia z pedagogiem – udzielanie porad mające na celu radzenie sobie z problemami dnia codziennego, udzielanie wsparcia psychologiczno- pedagogicznego z wykorzystaniem różnorodnych form, metod i technik pracy. Udzielanie uczniom porad i pomocy w rozwiązywaniu trudności powstających na tle konfliktów rodzinnych i rówieśniczych. Przeciwdziałanie skrajnym formom niedostosowania społecznego wśród uczniów.

  •   Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego

Zajęcia/ warsztaty mają na celu zrozumienie czym jest dyskryminacja i poznanie podstawowych definicji związanych z tym zjawiskiem. Warsztaty pozwolą uczestnikom projektu zrozumieć bardzo powszechny problem, związany z: płcią, rasą, pochodzeniem etnicznym, narodowością, religią, światopoglądem, niepełnosprawnością, wiekiem, orientacją seksualną lub tożsamością płciową, ale mogą do nich należeć także inne cechy osobiste jak np. pochodzenie społeczne czy status materialny. Warsztaty pozwalają zrozumieć czym jest dyskryminacja, czym grozi, jak się przejawia oraz do kogo się zgłosić jeśli jesteśmy ofiarami, bądź obserwatorami. UP zostaną nakierowani w jaki sposób reagować i jak przeciwdziałać przejawom dyskryminacji.

  • Wyjazdy edukacyjne

W ramach zadania 80 UP weźmie udział w wyjazdach edukacyjnych:

- Toruń - Miasto Kopernika i pierników

- „Z ekologią za pan brat" Łódź

Wyjazdy te w połączeniu z warsztatami edukacyjnymi przyczynią się do zwiększenia wiedzy kulinarnej, przyrodniczej, ekologicznej i integracji.

 

  • Staże inne niż uczniowskie

Celem zadania jest wyposażenie UP w niezbędne na rynku pracy doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne, konfrontacja wiedzy teoretycznej z rzeczywistym środowiskiem pracy i wzmocnienie współpracy na linii szkoła - uczeń- pracodawca.

 

  • Zajęcia dodatkowe ukierunkowane na rozwijanie umiejętności- doradztwo zawodowe

Celem ogólnym doradztwa zawodowego będzie przygotowanie UP do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania i dokonywania zmian decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających poznawanie własnych zasobów oraz analizę informacji na temat rynku pracy i systemu edukacji.

 

  • Doposażenie terapeutycznej „Sali Doświadczania Świata”

W ramach zadania zostanie doposażona sala terapeutyczna- Biała Sala „Sala Doświadczania Świata”. Zostaną zakupione min. pufy, leżanka, muzyka relaksacyjna. Pomieszczenie to będzie służyło do warsztatów/spotkań indywidualnych i grupowych z psychologiem, pedagogiem, czy doradcą zawodowym. Głównym jej celem jest stworzenie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacenie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze relaksu i pełnej akceptacji. SDŚ to wyciszająca i relaksująca przestrzeń, pomorze UP zmniejszyć stan niepokoju i stresu. Będzie służyć stymulacji układu nerwowego, sprzyjać rozwojowi komunikacji, ułatwi wyciszenie się w sytuacjach trudnych i odzyskanie równowagi psychicznej.

ulotka bc

VR